Gemma a její příběh

Každý produkt i značka má svou historii a není tomu jinak ani v našem případě. Cesta k pověstné kvalitě a praktičnosti outdoorového vybavení Gemma byla jedním velkým dobrodužstvím pohaněném touhou vyrábět perfektní vybavení do přírody nejprve pro sebe, později i pro vás.
1983

Píše se rok 1983 a mezi turisty, vodáky a horolezci v celém Československu se šíří informace o novém stanu s názvem GEMMA 1, který má zvláštní kopulovitý tvar, je samonosný a velmi lehký. Tento stan se díky originální konstrukci stal za krátkou dobu populárním a velice vyhledávaným výrobkem, který neměl v této době na domácím trhu konkurenci. A tak na konci roku 1983 jeho autor Ing. Aleš Petr společně s výrobní firmou AVIA Brno začínají sériovou výrobu prvního výrobku se značkou GEMMA - stanu GEMMA 1.

stan Gemma 1 – 1983batoh Gemma Turist 60 1984

Ve velmi krátké době se objevuje další výrobek Ing. Petra - anatomický batoh TURIST. Desítky tisíc batohů Turist vyrobených během celé existence firmy GEMMA zařadily tento výrobek mezi nejúspěšnější a napomohly tomu, že se batoh Gemma Turist stal téměř "klasikou".
1987

V roce 1987 Ing. Petr, na základě zkušeností z vývoje a výroby zakládá vlastní firmu a současně chrání svoje výrobky patentem úřadu pro vynálezy a objevy. Ve výrobním sortimentu se objevují spací pytle GEMMA, další typy stanů - GEMMA 2 a GEMMA 3 a nový batoh Alpinist. Firma Gemma otevírá svoji první prodejnu s kvalitním skiservisem a začíná budovat vlastní velkoobchodní síť.
1995

Na počátku roku 1995 přichází GEMMA s novou řadou batohů označenou Speciál s novým posuvným systémem VARIO a současně získává exkluzivní zastoupení pro ČR na prodej samonafukovacích matrací Therm-a-Rest®. Ve stejném roce vzniká nová výrobní dílna vybavená technologií pro vysokofrekvenční svařování materiálů. Kvalitní vodotěsné výrobky programu H2O Stop z této dílny si brzy nachází své zákazníky a to především v zahraničí.

V roce 1995 se výrobkům se značkou Gemma dostalo výrazného ocenění. Řada geodetických stanů GEMMA byla ocenëna mezinárodní porotou v soutěži o Dobrý Design 95 "NÁRODNÍ CENOU ZA DESIGN" - nejvyšším designerským oceněním v ČR.
1999

V průběhu roku 1999 byly vytvořeny nové řady batohů vycházející ze stávajících inovovaných modelů, doplnëné o nové modely TURIST 40, EXPEDITION 45, EXPEDITION 70 a ZIP 20. Ve skupině výrobků vyráběných vysokofrekvenčním svařováním se objevuje nová řada speleologických pytlů, vyvinutá ve spolupráci se speleoexpedičním sdružením KÓTA 1000, a další canyoningový pytel WHITE WATER 40. Všem těmto výrobkům zůstávají i nadále tradiční vlastnosti značky Gemma: spolehlivost, vysoký komfort a kvalitní design.

V následujících létech se dále vyvíjí nové modely vodáckých pytlů a tašek - Light 60 a 80, Strong 60 a 80 a model Combi. Současně s novými modely se rozšiřuje i počet barevných provedení - nyní se vyrábí 24 barevných variant vodáckých pytlů a transportních tašek.
2000

U batohů Gemma jsou roky 2000 a 2001 ve znamení materiálů a doplňků. Dlouho používaná česká plastová galanterie přestala vyhovovat nárokům kladeným na batohy Gemma a proto bylo nutné ji nahradit kvalitními výrobky italské firmy Duraflex. Největší změnou je však jistě začátek výroby batohů z materiálu Cordura od firmy DuPont - jednoho z nejkvalitnějších evropských materiálů!


V konstrukci batohů je patrná snaha o řešení doplňků, které ještě více zvýrazní jejich univerzálnost. Nově tvarované boční kapsy a kapsa na mačky. Klíště – odepínací čelní kapsa, která může sloužit i jako malý pomocný batoh. Pavouk – univerzální upevňovací systém, umožňující další připevnění karimatky, nebo kapsy pro mačky na čelo batohu.